Ehliyet Sınav Soruları

2017 Yılında Ehliyet Sistemindeki Değişiklikler

Nistiman
Aralık 21, 2016

2017 Ehliyet Sistemi Nasıl Olacak ?

MEB tarafından açıklanan ehliyet sınav tarihlerinde 2016 yılına göre 6 olan sınav sayısı 5’e düşürülmüştür. 2016 Yılının ilk sınavı 11 Şubat 2017 tarihinde yapılacaktır.  Daha sonra sırasıyla, mayıs, temmuz, ekim ve aralık aylarında sınav yapılacaktır.

Sınav tarihleri incelendiğinde en uzun sınav aralığı şubat ve mayıs ayları arasındadır. Ehliyet kurslarına başvuru yaparken bunu da göz önünde bulundurabilirsiniz.  Tabi ki kimi pilot illerde e-sınav yapılmaktadır. Elektronik sınav yapılan illerde 15 günde bir ehliyet sınavları yapılmaktadır. Bu illerde sınav biter bitmez sonuçlar alınıyor ve en yakın tarihli direksiyon sınavına girebiliyorsunuz. Genel olarak ta direksiyon sınavları ehliyet sınav sonuçları açıklandıktan 2-3 hafta sonra yapılmaktadır.

2017 yılı direksiyon ve ehliyet sınav ücretleri ne kadar olduğuyla ilgili bir açıklama yapılmamıştır. 2016 yılı itibariyle teorik sınav ücreti 60 TL direksiyon sınav ücreti 70 TL’dir. Önümüzdeki aylarda zam oranları belli olur. Genelde 10’ar TL zam yapılmaktadır.

Ehliyet teorik sınav uygulanmasında da MEB önemli bir değişiklik yapmıştır. Normalde sınav saat 11:00’de yapılırken 2017 yılında sınav saat 14:00’te yapılacak. Bunda da en büyük etken sürücü adaylarının ulaşım sıkıntısı nedeniyle sınava geç kalması ve başarısız olmasının önüne geçilmek istenmesidir.

2016 Yılı Ehliyet İşlemleri Randevu Sistemi
2016 Ehliyet Sınavı Giriş Yerleri
Telefondan hasar sorgulama işlemi nasıl yapılır ?
Tüvtürk muayene randevusu nasıl alınır ?
Çekilen araç sorgulama ve Park ceza ücretleri
Yarı Otomatik Vites Nedir Ve Nasıl Kullanılır ?

Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı
20 MAYIS 2017

Ehliyet Sınav SorularıEhliyet Sınav SorularıNoniva
islami ilimler bilimler bilinmezler ve sohbetler