Ehliyet Sınav Soruları

İlk Defa Ehliyet Alacakların Bilmesi Gerekenler

Nistiman
Haziran 7, 2016

2016 yılında ehliyet sınav sisteminde yapılan değişiklikler sonrasında ehliyet almak isteyen insanların kafalarında bir sürü soru işareti oluştu. Biz de bu yazımızda konu ile alakalı bilmeniz gerekenlere yer vereceğiz.

Sürücü kursları her ayın 10 unda dönem açılışı yaparak eğitim vermeye başlamaktadır. İstenen döneme kayıt yaptırmak için bu süre içinde evrakların hazırlanıp sürücü kursuna kayıt müracaatının sürücü adayı tarafından yapılması gerekiyor. M.E.B. tarafından belirlenen sınav takvimine göre teorik eğitimi biten adaylar, girebilecekleri ilk teorik sınava katılabilmektedir.

Teorik sınavda eskisi gibi her dersten ayrı not alınmıyor. Trafik ve çevre bilgisi, ilk yardım, araç tekniği ve yeni eklenen trafik adabı derslerinden toplamda 70 barajını geçen aday başarılı sayılmakta ve bir sonraki aşama olan direksiyon sınavına girmeye hak kazanmaktadır. Direksiyon eğitimini tamamlayan ve teorik sınavda başarılı olan adaylar öncelikle sürücü kursu kurum müdürü tarafından yapılan direksiyon uygulama sınavına giriyor, başarılı olursa ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından yapılan sınava girebiliyorlar. Bu sınavdaki değerlendirme başarılı ve başarısız şeklinde oluyor. Başarılı olan aday trafik ilçe emniyet müdürlüğünden randevu alarak, kendisine kurs tarafından verilen dosya ile birlikte ehliyet için başvuru yapıyor. Bu kısımda da 2016 yılında yapılan değişiklikler neticesinde eskisi gibi kursun bağlı olduğu emniyet müdürlüğüne gitme şartı kaldırıldı ve artık yeni düzenleme ile birlikte istenilen il ve ilçeden alınabilmektedir.

Ehliyet Sınavı ile Sıkça Sorulan Sorular
 Direksiyon Sınavından Geçmek İçin Yapılması Gerekenler
Elektronik Ehliyet Sınavı(e-Sınav) Nedir?
Telefondan hasar sorgulama işlemi nasıl yapılır ?
Tüvtürk muayene randevusu nasıl alınır ?
2017 Yılında Ehliyet Sistemindeki Değişiklikler

Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı
29 TEMMUZ 2017

Ehliyet Sınav SorularıEhliyet Sınav SorularıNoniva
islami ilimler bilimler bilinmezler ve sohbetler