Ehliyet Sınav Soruları

Sürücü Belgesi Çeşitleri Nelerdir?

Nistiman
Mayıs 23, 2016

1 Ocak 2016 tarihiyle ehliyet alımında köklü değişiklikler yapılmıştır.2016 tarihi itibariyle yapılan değişiklikler arasında ehliyet sınıflarında yapılan değişiklikler de yer almaktadır. Geçmiş yıllarda sadece 8 sınıftan ibaret olan ehliyet sınıf sayısı yeni düzenlemeyle birlikte 18 sınıfa çıkarılmıştır. Ehliyet sınıflarında yeni yapılan düzenlemelerdeki ana amaç araçlara takılan ek yüklerle ilgili sınıfların net bir şekilde belirlenmesinden ibarettir. Yani araca takılması planlanan römorklar kişinin ehliyet sınıfıyla ilişkilendirilmektedir.

1 Ocak 2016 tarihi itibariyle ehliyet sınıflarının çoğaltılması beraberinde ehliyet sınıflarının bazılarında yaş değişikliklerine gidilmesini de getirmiştir. Bazı ehliyet sınıflarına sahip olabilmek için yasalara göre deneyim şartının getirildiği de göze çarpan uygulamalar arasında yer almaktadır. Geçmiş yıllarda B sınıfı ehliyet alan kişiler herhangi bir şart aranmaksızın minibüs kullanabiliyorken yapılan değişikliklerle beraber B sınıfı ehliyeti olan kişinin minibüs kullanması için deneyime sahip olması gerekmektedir.

Genelde sürücü adaylarının sahip olmak istedikleri B sınıfı ehliyette gerçekleşen değişikliklerin belirtilmesi yazımız için yeterli olacaktır. B1 sınıfı ehliyet çeşidi geçmişteki B sınıfı ehliyet ile karıştırılmamalıdır. Dört tekerlekli motosikletleri kullanacak olanlara verilen B1 sınıfı ehliyette kullanılacak olan aracın 400 kg’ı geçmemesi ve motor gücünün maksimum 15 kv olması gerekmektedir. B1 sınıf ehliyet için yasal yaş sınırı 16 olarak belirlenmiştir.

B sınıfı ehliyete sahip olacaklar ise kamyonet ve otomobil kullanacak olanlar tarafından tercih edilse de yazımızın başında bahsettiğimiz gibi minibüs kullanmak için artık yeterli değildir. Yaş sınırı halen 18 olarak devam etmektedir. B sınıfı ehliyet alıp minibüs kullanmak isteyen kişilerin ehliyeti aldıktan sonra D1 olarak belirlenen yeni sınıf için başvuru yapması gerekmektedir. D1 sınıfı ehliyet alacak kişilerin kullanacakları araç 16+1 kişi ile sınırlandırılmıştır. Yaş sınırının 21 olması deneyim şartı arandığını net bir şekilde ortaya koymaktadır.

Ehliyet Sınavları Puanlama Sistemi
2016 Ehliyet Sınavı İçin Yaş Sınırları
Tüp Taktırma İşlemleri Nasıl Yapılır ?
Çekilen araç sorgulama ve Park ceza ücretleri
Yarı Otomatik Vites Nedir Ve Nasıl Kullanılır ?
Araba Yağı Nasıl Değiştirilir ?

Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı
29 TEMMUZ 2017

Ehliyet Sınav SorularıEhliyet Sınav SorularıNoniva
islami ilimler bilimler bilinmezler ve sohbetler