Ehliyet Sınav Soruları

Sürücü Kursları Taban Fiyatları

Nistiman
Haziran 5, 2016

Sürücü kursları her ne kadar MEB tarafından yetkilendirilmiş olsa da özel eğitim kurumları olmaları nedeniyle kar amacı gütmek zorunda olan özel işletmecileri bulunan ticarethanelerdir. Bu nedenle kar amacı güdebilmek adına piyasada sürücü kurslarının fazla olmasının da bir sonucu olarak geçmiş yıllarda rekabet ortamı çok fazlaydı. Rekabet ortamının fazla olması sürücü adayı kaydını fazla yapmak isteyen sürücü kurslarında adaylar lehine fiyat indirimlerine neden olsa da ucuz fiyat politikası bazen hoş olmasa da eğitim kalitesinin azalmasına neden olmaktaydı.

 

2016 yılında ehliyet sınav sisteminde yapılan köklü değişiklikler sürücü kurslarının rekabet ortamının da yeniden şekillenmesine neden olmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı’nın sürücü kurslarının adayları kayıt edecekleri ehliyet sınıfına göre taban fiyat uygulamasına geçmesi, fiyatları şehirlere göre belirlemesi ve sürücü kurslarının buna uymasını zorunlu tutması rekabetin bir nebze de olsa azalmasına olanak tanımıştır. Şüphesiz bakanlığının bu konuya el atmasındaki sebep sürücü kurslarındaki eğitim kalitesinin belirli bir standarda bağlanmasının zorunluluğudur.

Bakanlık tarafından İstanbul ili için belirlenen sürücü kursları taban fiyatında en çok tercih edilen B sınıfı 1300 lira olarak belirlenmiştir. Otomatik, düz ve engelliler için B sınıf ehliyette taban fiyatta İstanbul ili için herhangi bir değişiklik bulunmamaktadır. A1 tip motosiklet ehliyeti için belirlenen taban fiyat 800 TL iken A2 tip motosiklet ehliyeti taban fiyatı 940 TL olarak belirlenmiştir. 2016 yılında yapılan düzenlemelerle birlikte artık 100 ceza puanı alan sürücülerin eğitim almaları zorunlu hale getirilmiştir. Bu eğitim için sürücülerin özel sürücü kurslarına ödemeleri gereken taban fiyat ise İstanbul ili için 500 TL olarak belirlenmiştir.

2016 Yılı Ehliyet İşlemleri Randevu Sistemi
Sürücü Belgesi Çeşitleri Nelerdir?
2016 Kayıp ve Yıpranma Dolayısıyla Ehliyet Yenileme
Direksiyon Sınavından Kalmak
Tüp Taktırma İşlemleri Nasıl Yapılır ?
ARABA MOTORU NASIL ÇALIŞIR ?

Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı
29 TEMMUZ 2017

Ehliyet Sınav SorularıEhliyet Sınav SorularıNoniva
islami ilimler bilimler bilinmezler ve sohbetler