Ehliyet Sınav Soruları

Yarı Otomatik Vites Nedir Ve Nasıl Kullanılır ?

Nistiman
Temmuz 21, 2016

Uzun mesafeleri yorulmadan konforlu bir biçimde kat etmeye yarayan arabalar insan hayatında önemli bir yere sahiptir. Arabaların özellikleri her yeni teknolojiden etkilenmiş, bu sayede kullanımı daha kolay hale gelmiştir. Benzinli, dizel, LPG’li, elektrikli, manuel vites, otomatik vites ve son olarak yarı otomatik vitesli arabalar vardır.

Vites, basit tanımıyla aracı hareket ettirebilmek için motora verilen enerjinin tekerleklere iletilmesi esnasında çarklar yardımıyla ne kadar güç verileceğini ayarlayan bir parçadır. Her vites değiştirildiğinde tekerleklere verilen güç değişir. Birinci vitesteyken tekerleklere verilen güç fazla ancak dönme hızı yavaştır. Vites yükseldikçe güç azalır ancak dönme hızı artar. Bu nedenle birinci vites aracın kalkış vitesidir ya da yüksek viteslerde yokuşlarda hız düşer çünkü tekerleklere verilen güç azdır.

Normalde vites, vites kolu yardımıyla manuel (el ile) olarak değiştirilir. Değiştirilirken tekerlekle bağlantılı olan çarkların seçilebilmesi için debriyaj denilen pedala basılması gerekir. Otomatik viteslerde debriyaj pedalı yoktur. Motor araç vites değişimini gaz pedalına basılarak motora gönderilen enerjiye göre çark değişimi yapar. Dolayısıyla debriyaja ihtiyaç yoktur. Ancak otomatik vitesli araçlarda yakıt tüketimi fazladır.

Yarı otomatik viteste ise debriyaj pedalı vardır. Arabayı ister otomatik viteste ister düz viteste kullanmanızı sağlar. Ayrıca yakıt tüketimi düz vitesli arabalara göre fazla otomatik vitesli arabalara göre düşüktür. Ancak otomatik vitesli arabalarda yokuşlarda kalkış sırasında geriye kayma sorunu yokken yarı otomatik vitesli arabalarda yokuş kalkış desteği yoksa geri kayma sorunu yaratabilir.

Otomobillerde 3 çeşit vites vardır diyebiliriz. Bunlar manuel vites, otomatik vites ve yarı otomatik vites olarak farklılık gösterebilir. Manuel vitesli otomobillerde vitesi aracın sürücüsü değiştirir. Otomatik vitesli otomobillerde ise adından da anlaşıldığı gibi araç kendiliğinden vites değiştirir. Aracı kullanırken değişecek yol şartlarından dolayı aracı bazen manuel viteste bazen de otomatik viteste kullanmak gerekebilir. İşte bu yüzden yarı otomatik vitesli otomobiller de üretilmektedir. Yarı otomatik vitesli otomobiller istenildiği zaman manuel istenildiği zaman ise otomatik vitesle kullanılabilir. Tiptronik diye bilinen araçlar yarı otomatik vitesli araçların ta kendisidir.

AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

En başta sürücüye aracı ister manuel ister otomatik viteste sürme imkanı tanır. Ancak vites geçişlerini çok belirgin yapar. Özellikle ilk üç vites geçişlerinde bu durum hissedilir. Yani tam otomatik vitesli araçlar kadar iyi vites geçişleri sağlamayabilir. Ancak otomatik vitesli araca göre daha iyi yakıt tasarrufu sağlar. Manuel modta kullanırken ise manuel vitesli araçlara göre vites atma işlemi daha kolay yapılır. Çünkü yarı otomatik vitesli araçlarda tıpkı otomatik vitesli araçlardaki gibi debriyaj pedalı yoktur.

NASIL KULLANILIR?

Bahsettiğimiz gibi yarı otomatik debriyaj pedalı yoktur. Manuel modda sürmek için öncelikle vites kolu manuel moda çekilir. Manuel modta iken vites atmak için araçtaki vites kolu D veya R harfine getirilir. D ileri sürüş modudur. R ise geri sürüş modudur. Ayrıca bazı araçlarda sportif sürüş modu da bulunmaktadır ve S harfi ile gösterilir. Vites kolu bu modlardan birine getirildikten sonra vites atmak için ‘+’ ve ‘-‘ tuşları kullanılır. Bu tuşlar bazı araçlarda vites kolunda veya yakınlarında bulunur. Bazılarında ise direksiyon üzerinde bulunur. ‘+’ tuşu ile vites artırılırken ‘-‘ tuşu ile vites düşürülür. Yine vites kolunda yer alan P ve N harflerini görürüz. P park anlamına gelir. Araç park halindeyken vites kolu bu konuma getirilir. N ise boş vitestir. Işıklarda beklerken kullanılır. Işıklarda beklerken vites kolu P’ye de getirilebilir. Önemli olan debriyajsız araçlardaki P, R, N ve D harflerinin ne anlama geldiğini bilmektir. Bunlar bilindikten sonra tüm debriyajsız araçlar kullanılabilir.

2016 Direksiyon Sınavı Eğitimi Kaç Saattir?
Ehliyet Harç Ücretleri Ne Kadar?
İlk Defa Ehliyet Alacakların Bilmesi Gerekenler
Telefondan hasar sorgulama işlemi nasıl yapılır ?
Araba Yağı Nasıl Değiştirilir ?
2017 Yılı Ehliyet Sınav Tarihleri

Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı
20 MAYIS 2017

Ehliyet Sınav SorularıEhliyet Sınav SorularıNoniva
islami ilimler bilimler bilinmezler ve sohbetler